Belek

Belek’de şu an toplam 47 adet beş yıldızlı otel ve 5 yıldızlı tatil köyü ile golf kulübü bulunuyor. Yaklaşık 45.000 yatak kapasitesine sahip olan 47 tesis (37 konaklama-10 Golf Tesisi) işletmede, 2 golf tesisinin konaklama üniteleri ise yatırım aşamasında. İşletmeye geçecek bu tesislerle Belek Turizm Merkezindeki yatak kapasitesi 47.500 olacak. Ayrıca, 44 adet futbol sahası ve 200’ü aşkın tenis kortu ile profesyonel ve amatör sporculara hizmet sunuluyor. Anında tercüme yapabilme özelliğine sahip, uluslararası toplantıların yapıldığı pek çok salonu ile Belek otelleri kongre turizminde haklı bir üne sahiptir.

Ayrıca sağlık ve güzellik turizmine de önem veren Belek Otelleri’nde, deniz suyundan yararlanılarak yapılan Thallasso Merkezleri ile sağlık ve güzellik merkezleri de bulunuyor. Belek, sadece bir turistik tatil yöresi değil, aynı zamanda Akdeniz Bölgesi'nin doğal yaşam karakteristiğini barındıran önemli bir köşedir. Botanik araştırmaları ile burada 118'den fazla değerli bitki türlerinin bulunduğunu, bunlardan 6'sının nadir ve 40'tan fazlasının Belek'e özgü (endemik) olduğu tespit edilmiş. Yapılan araştırmalar, 38'den fazla memeli, 100'e yakın kuş, 30'u aşan sürüngen ve 51'in üzerinde omurgasız canlı türü olduğunu gösteriyor. Belek’i doğal karakter açısından daha önemli kılan "Deniz Kaplumbağası Üreme Alanı" olmasıdır. Nesli tükenme tehlikesi yaşayan Caretta Caretta türü deniz kaplumbağaları

15 yıl öncesine kadar sazlık ve bataklık bir alan olan Belek, sonraki yıllarda, Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (Betuyab) ile Turizm Bakanlığı arasındaki işbirliği çerçevesinde kamu-özel sektör ortaklığının turizmdeki ilk örnek modeli olarak bugünkü konumuna ulaştı ve dünya ölçeğinde bir turizm merkezi haline geldi. Belek Bölgesi, Akdeniz sahillerinde, Antalya ilinin 30 kilometre doğusunda yer alıyor. Belek’te, 17 kilometrelik sahil boyunca, çoğu geniş araziler içine kurulu 5 yıldızlı tesisler, Türk turizminin 1990’lı yılların başında kendine model olarak çizdiği ve ülkenin güney ve batı sahilleri tarafından benimsenen deniz-güneş-kum konseptinin önemli bir parçasıdır.